Zbardhet DEKRETI, ja lëvizja që bëri Hashim Thaçi një ditë para arrestimit

Zbardhet DEKRETI, ja lëvizja që bëri Hashim Thaçi një

Një ditë para dorëheqjes së tij, ish-Presidenti Hashim Thaçi ka nxjerrë një dekret për falje të dënimit ndaj pesë të burgosurve.
Thaçi ka falur Shpresim Ukën dhe Bekim Sylën, të dy të akuzuar për rastin “Bllaca”, të parin me 4 vjet e të dytin me 3 vjet e gjashtë muaj.

Uka është dënuar me 15 vjet burg në vitin 2012 për vrasje të rëndë dhe tentim-vrasje të rëndë, ndërsa u arrestua në vitin 2015 pasi ishte në arrati.

Uka është përmendur fillimisht në një video-incizim të Nazim Bllacës, i cili në nëntor të 2009-s deklaroi publikisht se kishte marrë pjesë në vrasje, keqtrajtim dhe veprime kriminale në rreth 17 raste pas luftës në Kosovë.

Bekim Syla është dënuar me 12 vjet burg në po të njëjtin vit, por vetëm në vitin 2017 ka arritur të bjerw në prangat e Policisë së Kosovës. Syla ishte pjesë e Rastit “Bllaca II”, që ishte vazhdimësi e “Bllaca I”, në të cilin, Fahredin Gashi qe dënuar me 18 vjet burg për vrasjen e Salih Gashit, vrasje që u klasifikua si krim lufte.

“Bllaca II” filloi në shtator të 2011-s për të përfunduar në dhjetor të 2012-s. U mbajtën mbi 40 seanca, nën akuzë ishin 6 persona: Shpresim Uka, Shaban e Bekim Syla, Driton Hajdari, Sadik Abazi dhe Fahredin Gashi.

Bekim Syla, Sadik Abazi e Shpresim Uka më 17 dhjetor 2012 u patën shpallur fajtorë nga ish-Gjykata e Qarkut në Prishtinë, se në bashkëkryerje me dëshmitarin bashkëpunues Nazim Bllaca kishin vrarë Ibush Kllokoqin.

Veton Gjoshi, i dënuar me 12 vjet burg pasi u shpall fajtor në vitin 2018, është i akuzuar për vrasje të trefishtë në një lokal në Gjakovë në gusht të vitit 2016.

Gjoshi u dënua me 11 vjet burg për vrasje dhe 1 vit për armëmbajtje pa leje.

Më 26 gusht 2016, rreth orës 16:40, në kryqëzimin e rrugës “Sylejman Hadum Aga” dhe “Shefki Shasivari”, saktësisht në lokalin “Deep Bar”, ishin privuar nga jeta Zef Krasniqi, Valon Islamaj dhe Ali Islamaj. Sipas Prokurorisë, kjo vrasje e trefishtë, e cila kishte ndodhur në “Çardhinë e Vjetër” në Gjakovë, ishte motivuar nga hakmarrja. Të dyshuarit kishin qëlluar me dy armë nga vetura e tyre “Skoda” me ngjyrë të zezë dhe të njëjtit ishin dorëzuar pas gjashtë muajsh në Polici.

Safet Haliti është dënuar me tre vjet e gjashtë muaj burg për tentim vrasje. Sipas aktakuzës, Safet Haliti, Valbone Zeneli dhe Zelfije Haliti, akuzohen se më 21 shtator 2016, në bashkëkryerje dhe me dashje kanë tentuar të privojnë nga jeta të dëmtuarin, Faruk Spahiu. Sipas aktakuzës, Haliti pas një konflikti me të dëmtuarin Spahiu, ka shtënë me armë në drejtim të tij duke e goditur në gjoks dhe në disa pjesë të trupit, me ç’rast nga lëndimet e marra i dëmtuari ka rënë në tokë, kurse të akuzuarat Valbone dhe Zelfije Zeneli, ia kanë drejtuar revolen të dëmtuarit dhe e kanë goditur me shqelma në kokë. Ata akuzohen se kanë kryer veprën penale “vrasje në tentativë” dhe “mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Në shtator të 2017-s, Safet Haliti e kishte pranuar fajësinë para Gjykatës Themelore në Mitrovicë.

Zbardhet DEKRETI, ja lëvizja që bëri Hashim Thaçi një

Ngjarja paraprake

Kovid 19 RMV/ 12 të vdekur, 1.128 raste të reja. Shërohen 307 pacientë

Ngjarja e ardhëshme

Guardiola: Kështu, që do të vij për të luajtur golf me Vialin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian