Zakonet e gjumit që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

Që nga kohëra të lashta, shumë njerëz kanë dashur të humbin peshë. Kohët e fundit ka pasur shumë debate se cilat ushqime duhet të hani dhe cilat ushtrime duhet të bëni për të hequr kilogramët e tepërt nga trupi. Megjithatë, a e dini se gjumi, mënyra më natyrale dhe e thjeshtë e pushimit, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë? Gjumi mund të jetë po aq i rëndësishëm sa ushtrimet dhe ushqimi kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.

Më poshtë jepen katër ndryshime që mund të bëni për të përmirësuar gjumin dhe për të humbur peshë.

Kufizoni kafeinën

Kafeina mund të qëndrojë në trup për 6 deri në 9 orë pas konsumimit. Kjo mund ta bëjë të vështirë rënien në gjumë për njerëzit e ndjeshëm ndaj kafeinës. Edhe nëse duket se nuk ju pengon të bini në gjumë, prania e mbetjeve të stimuluesit në sistemin tuaj mund të zvogëlojë sasinë e gjumit të thellë.

Kufizoni sasinë e alkoolit që pini gjatë natës

Për shkak se alkooli është një qetësues, ai mund t’ju ndihmojë të bini më shpejt në gjumë. Megjithatë, për shkak se ka shumë të ngjarë të bini në një gjumë të thellë shpejt, kjo mund të prishë ciklet tuaja të gjumit, duke shkaktuar një çekuilibër dhe duke ulur cilësinë e përgjithshme të gjumit tuaj. Si rezultat, ju keni më shumë gjasa të flini për më pak orë dhe të keni më shumë ndërprerje të gjumit.

Vëzhgoni orët strikte të kuzhinës

Edhe nëse hani më shumë ushqim gjatë ditës, agjërimi i natës i njohur ndryshe si mbyllja e kuzhinës herët mund t’ju ndihmojë të humbni më shumë peshë. Ngrënia natën vonë mund të prishë gjumin tuaj, duke penguar çlirimin natyral të melatoninës, e cila luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e ciklit tuaj natyror gjumë-zgjim.

Qëndroni larg pajisjeve

Mund të mos e kuptoni arsyen, por rrezatimi i emetuar nga ekranet e celularëve dhe pajisjet e tjera elektronike janë të dëmshme për shëndetin tuaj. Ato kanë një ndikim negativ në higjienën tuaj të gjumit dhe ju pengojnë të pushoni mjaftueshëm. Fikni telefonin dhe pajisjet e tjera elektronike dhe përpiquni t’i shmangni me çdo kusht gjatë natës.

Për më tepër, ngrënia e vakteve të vogla dhe të pasura me lëndë ushqyese mund t’ju ndihmojë të bëni gjumë më të mirë dhe të ndihmoni në humbjen e peshës. Provojini këto këshilla për ta bërë dremitjen tuaj më të gjatë dhe më të qetë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Forcat ruse 25 km larg nga qendra e Kievit

Story i radhës

Protesta për rritjen e çmimeve në Lushnje, procedohen penalisht 13 qytetarë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish