Zaev-Pendarovski: Nuk bëhen negociata me identitetin

Presidenti Stevo Pendarovski thotë se as nuk ka pasur e as do të ketë ndonjëherë negociata me identitetin maqedonas. Përkujtoi se nuk ka lëshime për identitetin maqedonas dhe gjuhën maqedonase.

“Nuk ka pasur negociata mbi identitetin e popullit maqedonas edhe gjatë negociatave për Marrëveshjen e Prespës. Ne nuk do të devijojmë nga ato pozicione. Këto janë pozicionet tona dhe ne do t’i mbrojmë ato pa rezerva. Ju pyetët se çfarë nëse të gjithë qëndrojnë në pozicionet e tyre, si do të gjendet një kompromis? Përgjigja është  njëjtë si me grekët. Jam i bindur që udhëheqja politike Bullgare është e sigurt se gjuha maqedonase dhe maqedonasit janë një realitet dhe do ti njohin ata.”, tha Stevo Pendarovski, president.

Edhe kryeministri Zaev thotë se Bullgaria e  njeh realitetin dhe sipas tij kjo është një vlerë e shtuar. I pyetur drejtpërdrejt nëse oferta për të thënë se gjuha maqedonase ka rrënjë bullgare është e pranueshme për të, Kryeministri tha “jo”.

“Është fakt që ne kemi një histori të përbashkët dhe nëse jemi të zgjuar ,me një përqendrim mbizotërues në të ardhmen, ne mund ta shfrytëzojmë rastin. Ka hapa pozitivë, shumë është bërë nga Komisioni, prandaj e mirëpres dhe inkurajoj që të vazhdojë dhe shpresoj se do të gjejë zgjidhjet e mëposhtme historike. Pala bullgare nuk po kërkon një marrëveshje të re dhe as një shtojcë të marrëveshjes së re. Nëse ka nevojë për shpjegime të mëtejshme, unë jam gati ta bëj këtë sipas marrëveshjes. Unë pres që Bullgaria të vazhdojë të jetë mbështetësi i parë dhe më i madh i Maqedonisë në integrimin evropian. Hapi tjetër është konferenca e parë ndërkqeveritare.”, tha Zoran Zaev, kryeministër.

Në lidhje me pohimet e  ambasadorit bullgar se Sofja nuk do të tërhiqej nga memorandumi, Pendarovski tha se nuk duhet bërë  asgjë tjetër përveç se të përsërisim se cili është vija jonë e kuqe.

Ngjarja paraprake

Rikthim në karantinë? Rakacolli: Për një muaj mësim online në Universitet! Po vlerësojmë mbylljen e lokaleve në bllok pas kësaj ore

Ngjarja e ardhëshme

​Haziri: Menaxhimi agresiv i masave në Gjilan ka ulur numrin e infeksionit në shkolla

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian