Zaev: Duhen zgjidhje për uljen e humbjeve dhe mbetjet ushqimore

Shkup, 29 shtator 2020 (MIA) – Kryeministri Zoran Zaev sot me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Ngritjen e Vetëdijes për Humbjet dhe Mbetjet e Ushqimit në faqen e tij në Fejsbuk porosit të mendojë se si po përballemi me këtë problem dhe të ofrohen zgjidhje.

“Jemi duke jetuar në një botë të hiper prodhimit të ushqimit por edhe në sasi të mëdha të ushqimit i cili përfundon si mbetje ose mbeturinë. Rreth nëntë për qind e popullatës botërore nuk mund t’ia lejojë vetes një shujtë ditore dhe është koha ta riideojmë qasjen tonë ndaj këtij problemi”, shkruan Zaev në FB.

Dita Ndërkombëtare e sotme për Ngritjen e Vetëdijes për Humbjen dhe Mbetjen e Ushqimit, thekson, ta përdorim secili prej nesh të mendojmë si të ballafaqohemi me këtë problem dhe të ofrojmë zgjidhje personale, rajonale, kombëtare dhe ndërkombëtare. shk/

Ngjarja paraprake

Do mësohen me idiomën e re sepse patriotizmi është plotësisht i favorshme në Evropë

Ngjarja e ardhëshme

SHBA shpreson që bisedimet Turqi-Greqi të çojnë drejt afrimit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian