Xi do të marrë pjesë në Dialogun e Liderëve Kinë-Afrikë dhe samitin e BRICS-it në Johanesburg

Presidenti i Kinës Xi Jinping do të marrë pjesë në samitin e 15-të të BRICS-it dhe do të bashkëkryesojë Dialogun e Liderëve Kinë-Afrikë në Afrikën e Jugut javën e ardhshme, njoftoi Pekini zyrtar, transmeton Anadolu.

Hua Chunying, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze, tha në një deklaratë se Xi do të bëjë një vizitë shtetërore në Afrikën e Jugut nga e hëna deri të enjten.

Samiti do të mbahet në Johanesburg, ku presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa do të presë homologun Xi, presidentin e Brazilit Luiz Inacio Lula da Silva dhe kryeministrin indian Narendra Modi nga 22 deri më 24 gusht.

Presidenti rus Vladimir Putin, i cili po përballet me një urdhër arresti ndërkombëtar me akuza për krime lufte në Ukrainë, nuk do të marrë pjesë në takim.

BRICS aktualisht përbëhet nga pesë vende – Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut – dhe zgjerimi i grupit pritet të jetë në agjendë.

Hua tha se Xi gjithashtu do të bashkëkryesojë me Ramaphosan Dialogun e Liderëve Kinë-Afrikë në kryeqytetin e Afrikës së Jugut. Ky do të jetë udhëtimi i dytë i presidentit Xi jashtë Kinës këtë vit, pasi ai bëri një vizitë shtetërore në Rusi në mars.

Story i mëparshëm

Kinë, 9 të vdekur nga zjarri në një apartament

Story i radhës

Nis sot pelegrinazhi në Malin e Tomorrit, policia njofton masat e marra për qarkullimin e mjeteve

Të fundit nga