Xhaferi: Komisioni për Antikorrupsion të kërkojë falje për pohimet e pavërteta

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, reagoi ndaj konferencës së sotme për shtyp të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit, në të cilën u njoftua se shuma e apanazhit të atyre që u mbaroi mandati parlamentar është rreth 100 mijë denarë.

Ai kërkoi që deri nesër të kërkojë falje për pretendimet se apanazhi i deputetëve është 100,000 denarë. Përndryshe, thotë Xhaferi, anëtarët e Antikorrupsionit zgjidhen nga Kuvendi dhe kjo i jep të drejtën të kërkojë përgjegjësi prej tyre.

“Është e ngathët që të pavërtetat të paraqiten nga një organ i tillë në lidhje me situatën në Kuvend në lidhje me apanazhin e deputetëve. Unë mendoj se Antikorrupsioni do të rishikojë këto pohime dhe do të kërkojë falje. Shpresoj që kryetarja do të ketë virtytin të dalë nesër dhe të korrigjojë këtë të pavërtetë”, tha Xhaferi.

Ngjarja paraprake

Mblidhet kryesia e PDK-së në Drenas, kjo është arsyeja

Ngjarja e ardhëshme

Rëndohet situata, infektohen me koronavirus 770 studentë të Universitetit në Britani

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian