Vritet gjenerali rus në Ukrainë

Gjenerali rus Roman Kutuzov raportohet se u vra sot gjatë luftimeve pranë autostradës Artemivsk-Lysychansk, në Ukrainën lindore: raporton portali InformNapalm , i cili ka postuar foton e gjeneralit të vrarë në Telegram.

Në fillim të majit, inteligjenca amerikane raportoi se midis rreth 10 gjeneralë rusë u vranë në luftën në Ukrainë.

Të rejat e fundit në luftën Rusi-Ukrainë

Gjendja e luftimeve në rajonin e Donetskut:Ndërsa Rusia intensifikon sulmet e saj në pjesën lindore të Ukrainës, ushtria ukrainase ka pohuar se trupat ruse po bëjnë pak përparim, veçanërisht në rajonin e Donjeckut. Aktiviteti ajror i Rusisë “mbetet i lartë” mbi Ukrainën lindore dhe ka kontribuar në “sukseset e fundit taktike” të Rusisë, por “ka dështuar të ketë një ndikim domethënës në konflikt”, sipas  përditësimit të  fundit të  inteligjencës nga ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar . Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha këtë javë se një e pesta e territorit të vendit është  nën kontrollin rus , me zonën e Donbasit “pothuajse tërësisht të shkatërruar”.

Ushtria ukrainase thotë se Rusia lëshoi ​​5 raketa lundrimi drejt Kievit:Rusia “lançoi 5 raketa lundrimi X-22 nga Deti Kaspik në drejtim të Kievit” në orën 6 të mëngjesit me kohën lokale të së dielës, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës. Një raketë u shkatërrua nga njësia e mbrojtjes ajrore të Ukrainës, dhe pjesa tjetër goditi “objektet e infrastrukturës në veri të kryeqytetit ukrainas”, tha ushtria. Më herët, Vadym Denysenko, këshilltar i Ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, tha se një objektiv ushtarak dhe një objektiv civil u goditën.

Ukraina rrëzoi katër raketa të drejtuara në Mykolaiv në Ukrainën jugore, thonë zyrtarët:Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi katër raketa ruse të drejtuara në Mykolaiv në jug të Ukrainës, tha të dielën një përditësim nga Komanda Operacionale Jug. “Gjatë një sulmi natën nga deti me raketa në të gjithë jugun e Ukrainës, dy raketa u rrëzuan nga forcat e divizioneve tona mbi det, në afrim drejt rajonit të Mykolaiv-it”, thuhet në deklaratë. Në agim, rajoni i Mykolaiv-it iu nënshtrua përsëri një sulmi masiv raketor duke përdorur avionë dhe dy raketa u rrëzuan nga mbrojtja ajrore, thuhet në deklaratë.

Rusia thotë se ka shkatërruar  tanke në Kiev: Raketat ruse shkatërruan tanke T-72 dhe automjete të tjera të blinduara pranë Kievit që ishin furnizuar nga vendet e Evropës Lindore në Ukrainë, tha të dielën ministria ruse e mbrojtjes. Ministria shtoi se Forcat Hapësinore Ruse përdorën raketa me precizion të lartë të lëshuar nga ajri me rreze të gjatë veprimi në sulmet në periferi të kryeqytetit, duke goditur ndërtesat e një ndërmarrje për riparimin e makinave. Njoftimi rus vjen pasi shpërthime të shumta tronditën Kievin të dielën në mëngjes, në sulmet e para në kryeqytet pas disa javësh. Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se një person është shtruar në spital.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Reja: Me 2-3 për qind më shumë bëhemi konkurrentë

Story i radhës

Australia thotë se avioni luftarak kinez kreu manovër të rrezikshme pranë aeroplanit të saj

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish