Vriten dy ushtarë nga granatimet në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se ka regjistruar 122 shkelje nga forcat ruse të shtunën, duke përfshirë 108 që kanë të bëjnë me armë të ndaluara nga marrëveshjet e Minskut. Ai thotë se dy ushtarë u vranë.

Sipas një deklarate të lëshuar vonë të shtunën, ministria tha se artileria u qëllua nga vendbanimet, duke zbritur pranë ndërtesave të banimit.

“Duke vepruar kështu, armiku po përpiqet të detyrojë njësitë e forcave të armatosura të Ukrainës që të hapin zjarr në përgjigje, në mënyrë që të akuzojnë më tej mbrojtësit ukrainas për granatimet e civilëve”, thuhet në deklaratë.

Sipas ministrisë, dy ushtarakë ukrainas vdiqën nga plagët e marra nga granatimet, ndërsa katër ushtarakë të tjerë u plagosën dhe aktualisht po marrin trajtim.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ky do të jetë moti për sot

Story i radhës

Kilet e akumuluara në bark, kanë ndikim të papritur në tru

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish