Vrasja e mësuesit në Francë/ Imami: Ndjesë, mos kini frikë nga ne!

Vrasja  e tmerrshme e mësuesit në Francë nuk kaloi pa reagime të forta edhe nga vetë komuniteti mysliman atje.

Imami i Parisit, Hassen Chalghoumi bëri një apologji prekëse, duke iu lutur njerëzve të mos bien pre e frikës e duke kërkuar ndjesë për një akt të kryer nga një 18 vjeçar në emër të besimit.

Hassen Chalghoumi, imam i Parisit: A e dini çfarë thotë një fjalë e urtë për profetin e Islamit? Thotë se mësuesi është një profet, sepse mëson, përcjell mesazhe. Aq shumë I duam ne mësuesit sa u besojmë fëmijët tanë. Nuk janë fëmijët tanë ata që mund të vrasin mësuesit, nuk janë fëmijët tanë ata që kryejnë krime dhe nuk respektojnë shkollën e republikës. Ne ju kërkojmë ndjesë sepse ai u ekzekutua në emër të fesë sonë; unë vetë i kërkoj falje familjes së tij, dhe u them të gjithë njerëzve se ne nuk kemi frikë, ne nuk duhet t`i dorëzohemi frikës.

Pas sulmit makabër të së premtes, kur mësuesit 47 vjeçar Samuel Paty iu pre koka në mes të rrugës nga një i ri me origjinë cecene, e gjithë Franca u përfshi nga tubime me thirrjet pro lirisë së shprehjes dhe laicizmi. Duke respektuar udhëzimet për maska, mijëra vetë u mblodhën më herët në sheshin “Place de la Republique” të Parisit për te shprehur indinjatën e tyre, por edhe me nje mesazh për te ardhmen.

Marie-Pascale Petit, mësuese historie: Ne do të vazhdojmë të luftojmë për nxënësit tanë, do të vazhdojmë t`i mësojnë atyre sesi te mendojnë me kokën e vet, t`i japin dije që t`i ndihmojnë ta kuptojnë më mirë këtë botë, ta kuptojmë më mirë se kush janë. Asgjë nuk na ndalon dot. Jam krenare që jam mësuese. 

Tronditja dhe revolta që përfshiu vendin i ngjante në shumë mënyra dhimbjes që përfshiu Francën gjashtë vjet më parë kur miliona protestues me lapsa në duar dolën për të mbrojtur lirinë e shprehjes, pas sulmeve terroriste në redaksinë e revistës satirike Charlie Hebdo. Policia franceze ka mësyrë shtëpitë e dhjetëra personave të dyshuar si islamikë radikalë, e disa prej personave që po merren në pyetje kishin postuar mesazhe në mbështetje të vrasësit të Samuel Paty.

Ngjarja paraprake

Morena Taraku tregon format trupore me fustanin super të shkurtër

Ngjarja e ardhëshme

Ilir Beqaj i përgjigjet gazetarit për ligjin “Për metrologjinë”: 5 të pavërtetat e tij, publiku vlerëson se kush është “lubrifikuar”

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian