Vrasja e kinematografes, Policia e ka të qartë: As aktori Alec Baldwin nuk do t’i shpëtojë hetimit

Ndihmës regjisori i Alec Baldwin, Dave Halls, pranoi në polici se ai nuk kishte kontrolluar armën para se t’ia jepte aktorit, por ‘duhej ta bënte’ në xhirimet e “Rust” javën e kaluar dhe se ai pa vetëm tre nga pesë vendet e plumbave në armë.

Ai përmban detaje të intervistës së Halls me policët, dhe atë që Hannah Gutierrez-Reed u tha gjithashtu atyre.

Halls tha se Gutierrez-Reed, 24 vjeç, i dha atij armën dhe zakonisht e hap atë, ‘tjerr daullen’ për t’i treguar municionin dhe ai e deklaron atë të sigurt.

Megjithatë, të enjten, ai tha se ‘nuk e mbante mend’ nëse ajo rrotulloi armën dhe se ai mund të kujtohej vetëm se kishte parë tre plumba.

Baldwin-it iu dorëzua arma dhe qëlloi në drejtim të Halyna Hutchins dhe Joel Souza. Hutchins vdiq dhe Souza u shtrua në spital.

Më pas, Halls ia ktheu armën Gutierrez-Reed dhe i tha që ta hapte. Sherifët thanë të mërkurën se akuzat janë ‘në tavolinë’ për një sërë njerëzish – përfshirë 63-vjeçarin Baldwin, kështu që as ai nuk i ka shpëtuar hetimit.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Korenica: Ne japim përgjegjësi për zotimet publike, për atë i mbajmë premtimet

Ngjarja e ardhëshme

U sekuestruan me bujë, cfarë ndodhi me pronat e vëllezërve Habilaj

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian