Во општина Кичево спроведено гласањето во домашни услови

 

 Во општина Кичево во текот на денешниот ден избирачките одбори го реализираа гласањето во домашни услови за болни и изнемоштени лица и за лица заразени од Ковид-19 и во изолација. Од 330 граѓани кои се пријавиле да гласаат во домашни услови 318 се изјасниле, додека 12 лица не се најдени на соодветната адреса, а тројца во меѓувреме починале.

-Во текот на денешниот ден избирачките одбори ги посетија лицата кои побараа да гласаат во домашни услови. Од 330 граѓани кои побарале да гласаат во домашни услови 318 го дале својот глас, од останатите 12 случаи три лица во меѓувреме починале, додека девет не биле најдени на адресата што ја доставиле до комисијата. Во 265 случаи лицата што се пријавиле да гласаат во домашни услови се со нега од трето лице, додека останатите се со доставена медицинска белешка, истакнаа од ОИК Кичево.

Во нашата општина, додадоа, посебна комисија составена од здравствени работници, сестри и лекари го реализира гласањето кај болните од Ковид-19 или лицата во изолација.

-Кај нас три лица болни од Ковид-19 го дадоа својот глас.Гласачките ливчиња од домашното гласање се затворени во пликови и ќе бидат спуштени во гласачките кутии во избирачките места каде што припаѓале на гласање според домашната адреса, прецизираа од ОИК Кичево.

Извор МИА

ИЗВОР: slobodenpecat.mk

Ngjarja paraprake

Zgjedhjet Lokale 2021, AP dhe PP do të monitorojnë procesin zgjedhor

Ngjarja e ardhëshme

Jetojnë nën një kulm, por votojnë për komuna të ndryshme!(VIDEO)

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian