Vjosa Osmani do të jetë femra e dytë si Presidente e Kosovës

Kyparlamentarja Vjosa Osmani nga sot ka filluar punën zyrtarisht si ushtruese e detyrës së Presidentes së Kosovës. Ndonëse pozita e saj është e përkohshme, në bazë të ingrencave që i jep Kushtetuta e Republikës së Kosovës, në disa raste kur presidenti, nuk është i aftë të ushtrojë funksionin, jep dorëheqje etj, mandati i kalon direkt Kryetarit të Kuvendit, që kësaj here në Kosovë ka qëlluar të jetë Vjosa Osmani.

Kështu, Vjosa Osmani është bërë femra e dytë që do të ushtrojë një ndër pozitat më me ndikim, atë të përfaqësimit të unitetit të popullit, pas femër së parë që ka qenë Presidente e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Kujtojmë se pas presidentit Rugova, vetëm një femër, Atifete Jahjaga ia ka arrit që të kryejë një mandat të plotë të ushtrimit të detyrës së Presidentes.

Ngjarja paraprake

Shqiptari u lidh me gruan e ‘gabuar’/ Klani mafioz e futi në palestër dhe e rrahu brutalisht

Ngjarja e ardhëshme

"Ik ore palaço", plas sherri në studion e njohur në Top Channel: Ej t’i pres flokët unë, të lë pa flokë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian