Video e cunamit në Turqi dhe Greqi/ Ja sa lart u ngritën dallgët

Një tërmet i fuqishëm i shkallës 7 Rihter goditi Turqinë dhe Greqinë, duke shkaktuar dëme të mëdha dhe duke vrarë të paktën 20 persona.

Një prej tyre është mbytur.

Qindra janë plagosur.

Ajo që ka bërë shumë përshtypje ishte një valë cunami që përfshiu Seferihisarin në Turqi dhe qytetin Vathy në Greqi. Ekspertët paralajmëruan se mund të ketë edhe një cunami tjetër.

Sipas gazetës BILD, ekspertët gjermanë kanë përllogaritur se dallgët e cunamit janë ngritur deri në 1.5 metra.

Ndërkohë në breg ato ishin rreth 3 metra.

Ngjarja paraprake

“A do Ilir Meta të bëhet kryeministër ?”

Ngjarja e ardhëshme

Shifrat alarmante me COVID-19 s’i trembin qytetarët, sheshet e kafenetë plot

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian