ВИДЕО | Дулови: Без да дадат „пас“ странците за ново мнозинство, Владата на Заев ќе опстои

Три фактори влијаеја на резултатите на изборите за СДСМ. Затворањето на патот на ЕУ за Македонија, болните компромиси што ги направи Зоран Заев и блокадата на Бугарија. Лошите политики на власта на крајот на изборите беа казнети од граѓаните, вели за Утрински брифинг новинарот и сопственик на „КОХА“, Лирим Дулови.

– Меѓу другото, граѓаните очекуваа и поголем напредок во борбата против корупцијата и правото, дефинитивно гласачите очекувале многу повеќе тука и затоа на овие избори не испорачаа за СДСМ. Ова особено може да се заклучи и според бројот на гласови во Скопје каде имаме преполовување на гласачкото тело. Кај ВМРО-ДПМНЕ ситуацијата е различна, партијата успева да го задржи својот електорат и бројот на поддржувачи останал ист сите овие години, вели за Утрински брифинг Дулови.

Целиот разговор проследете го во видеото:

ИЗВОР: slobodenpecat.mk

Ngjarja paraprake

Osmani: Ishte njëra nga fitoret më të mëdha të BDI-së, do fitojmë edhe në raundin e dytë

Ngjarja e ardhëshme

Grubi: Shënuam fitore spektakolare, si ajo e vitit 2014

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian