Vështirësitë për viza – familjet e arratisura ankohen!

Garry Taylor, një menaxher projekti në Anglinë juglindore, vendosi kontakte me Yuliia Chernovil dhe vajzën e saj shtatëvjeçare Alisa përmes mediave sociale një ditë pasi u lançua skema e Mbretërisë së Bashkuar Home for Ukraine, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Nëna dhe vajza duhej të iknin nga rajoni lindor i Donetskut, duke u nisur për në Lviv. Ata tani po jetojnë në një kamp refugjatësh në Varshavë, përtej kufirit në Poloni, me rreshta shtretërish kampesh të rreshtuara pranë njëri-tjetrit.

Me dy fëmijët e tij, Garri ishte i prirur të ndihmonte dhe të ndante shtëpinë e tij, me kopshtin e tij të madh dhe trampolinë.

Por dy javë më vonë, të ftuarit e tij të mundshëm janë ende të ngecur në Poloni duke pritur për lëshimin e një pasaporte për Alisa. “Procesi nuk është menduar”, thotë ai. “Është e turpshme të pyesësh çdo ditë: “A keni pasur ndonjë lajm për vizën tuaj?”.

Ju keni vende në të gjithë Evropën që mirëpresin njerëzit me krahë hapur. Unë kam parë disa fletëpalosje në Poloni duke thënë: “Mos u shqetësoni për formalitetet, ne do të shqetësohemi për ato më pas.” Megjithatë, ju keni të gjithë këtë burokraci që ne duket se kemi krijuar këtu”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mema kritikon Armando Brojën

Story i radhës

Arapi: Pësuam në mënyrë naive

Të fundit nga