​Venecia do të kërkojë bileta hyrjeje për udhëtarët ditorë

Nga viti i ardhshëm, udhëtarëve ditorë që vizitojnë Venecian do t’u kërkohet të blejnë bileta për vizitën e tyre, sipas rregullave të reja që synojnë të rregullojnë fluksin e madh të turistëve.

”Kërkesa, e cila hyn në fuqi më 16 janar, synon të kontrollojë më mirë numrin e vizitorëve, veçanërisht gjatë sezonit të lartë”, tha analisti i turizmit, Simone Venturini.

Vendasit kanë qenë prej kohësh kritikë ndaj turizmit masiv, i cili shpesh e bën sfidë lundrimin në rrugicat e ngushta të qytetit dhe krijon turma të mëdha rreth pamjeve më të njohura të Venecias.

Para pandemisë, qyteti kishte shpesh mbi 100 000 vizitorë në ditë. Autoritetet tani kanë vëmendjen e tyre tek udhëtarët ditorë dhe të ftuarit e anijeve turistike, shumë prej të cilëve nuk kontribuojnë pothuajse asgjë në ekonominë lokale.

Banorët e rajonit Veneto, njerëzit e lindur në Venecia dhe kushdo që ka rezervuar strehim në qytet, do të përjashtohen nga kërkesa për të blerë një biletë.

Çmimet e biletave, të cilat do të ndryshojnë për shkak të përdorimit të rritjes së çmimeve, do të shkojnë deri në 10 euro (10,42 dollarë) për person.

Vizitorëve do t’u kërkohet të rezervojnë biletat në internet përpara mbërritjes së tyre.

Gjoba nga 50 deri në 300 euro pr ata pa bileta.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Veliaj nga Njësia 4: “Punojmë që sot për shumicën e plotë nesër, që partiçkat mos të na bllokojnë projektet”

Story i radhës

Mos i lini t’ju mashtrojnë! Truke të provuara për të njohur lehtësisht mjaltin e vërtetë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish