Vendimi për votat e emigrantëve, reagon Vasili: Kushtetuesja delegjitimon dhe rrëzon zgjedhjet mafioze të 25 prillit!

Deputeti i Partisë së Lirisë Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me vendimin e marrë sot nga Gjykata Kushtetuese, për plotësim të kuadrit ligjor mbi votën e emigrantëve.

Në një postim në Facebook, Vasili u shpreh se me këtë vendim, Kushtetuesja delegjitimon dhe rrëzon zgjedhjet e 25 prillit.

Postimi i plotë:

Gjykata Kushtetuese delegjitimon dhe rrezon perfundimisht zgjedhjet mafioze te 25 prillit!

Zgjedhjet e 25 prillit delegjitimohen dhe rrezohen perfundimisht nga Gjykata Kushtetuese!

Gjykata kushtetuese ka vendosur Deklarimin e Urdhrit nr. 219, datë 19.04.2021 “Për karantinimin e personave që vijnë në Republikën e Shqipërisë nga Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Greqia” si i papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë.”.

Qeveria me nje Urdherin 19.04.2021 te Ministres se shendetesise Manastirliu, ne dhunim te Kushtetutes pengoi dhjetra mijra qytetare shqiptare nga Greqia dhe Maqedonia, qe te votonin ne 25 prill me qellimin e vetem manipulimin e rezultatit te zgjedhjeve.

Dhjetra mijra qytetare shqiptare nga Greqia dhe Maqedonia u ndaluan ne menyre te dhunshme te votojne nga qeveria ne 25 prill sepse i prisheshin hesapet horrave te rilindjes per vjedhjen e pushtetit!

Pushteti i rilindjes pas 25 prillit 2021 eshte produkt i vjedhjes se certifikuar juridikisht dhe boterisht dhe si i tille totalisht i paligjshem.

Zgjedhjet e reja te parakohshme jane veprimi me i paket per te vendosur legjitimitetin ne Shqiperi.

Ky veprim per zgjedhje te reja as qe mund te diskutohet dhe as te negociohet sepse kompromis me dhunimin e Kushtetutes dhe te drejten e mohuar te votes nuk ka.

Ministrja e Shendetesise duhet shkarkuar menjehere si shkelese me qellim dhe e certifikuar e Kushtetutes per qellimin e manipulimit te zgjedhjeve.

Cdo aksion per rikthimin e legjitimitetit ne Shqiperi ndaj ketij pushteti ilegjitim dhe mafioz eshte totalisht i perligjur.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Selektori i Kroacisë: Është një fitore për popullin, për çlirimtarët

Story i radhës

Juve dhe Barça në garë për Dalot

Të fundit nga