Vendet që u përballën aq mirë me COVID-19, po vuajnë pa ardhur dimri

Evropa po përgatitet për një dimër të gjatë dhe të vështirë. Vala e dytë e COVID-19 në kontinentin evropian me të vërtetë ka arritur, pas një vere me kufizime më të relaksuara, tani kontinenti ynë po i kthehet ditëve të errëta të bllokimit.

Edhe vendet që ishin lavdëruar për mbajtjen nën kontroll të coronavirusit dhe vdekjeve relativisht të ulëta, janë duke parë rritje historike dhe duke vendosur kufizime të reja.

Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), që nga e mërkura, asnjë nga 31 vendet e BE-së si dhe Mbretëria e Bashkuar nuk raportuan më pak se 20 raste për 100 mijë banorë gjatë 14 ditëve të fundit, e cila gjë ka alarmuar ekspertët.

Tre kombet më të prekura janë Republika Çeke, e cila raporton 346.1 raste për 100 mijë banorë, Spanja, ka 305 raste për 100 mijë dhe Holanda ka regjistruar 270,2 për 100 mijë banorë.

Deri në muajin qershor, Republika Çeke dhe Holanda rregullisht kanë raportuar më pak se 100 infeksione në ditë, krahasuar me mijëra raste të përditshme që po ndodhin aktualisht në këto vende, raporton CNN.

Republika Çeke është nën një gjendje të jashtëzakonshme, në të cilën autoritetet do të jenë në gjendje të zbatojnë përkohësisht legjislacionin që synon të shtypë epideminë pa nivelin e zakonshëm të kontrollit demokratik.

Dhe Holanda, e cila kishte arritur të shmangte çdo bllokim të madh kombëtar, ka kufizuar mbledhjet shoqërore jashtë shtëpive në maksimum prej katër personash dhe po mbyll baret e kafenetë në orën 22:00.

Irlanda, një vend tjetër i cili ishte duartrokitur për afrimin e rasteve pothuajse në zero ndërsa infeksionet u rritën diku tjetër, tani po regjistron 112.8 raste për 100 mijë banorë. Kjo rritje ka qenë e papritur, pasi rastet e raportuara janë rritur nga rreth 100 në ditë në mbi 400 në më pak se një muaj.

Edhe Islanda – e cila pothuajse kishte fituar luftën me virusin – ka vendosur t’i mbyll palestrat, baret, restorantet dhe klubet e natës. Një rritje e fundit ka çuar rastet e Islandës për 100 mijë banorë në 185,4.

“Kur vendosni këto masa, ju vetëm e shtypni virusin, nuk e zhdukni atë”, tha Simon Clarke, profesor i asociuar në mikrobiologji në Universitetin e Leximit të Mbretërinë e Bashkuar.

“Kur filloni të hiqni këto kufizime, nuk ka shumë rëndësi se çfarë keni bërë më parë. Në fakt është e mundur që suksesi i mëparshëm i një vendi të çojë në dështim total për herë të dytë”, tha Hans Kluge, drejtori i Evropës i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Shkalla e infeksionit filloi të rritet kur mbaruan bllokimet më ekstreme dhe kanë qenë në një trajektore alarmante që nga fundi i verës. Fakti që kjo po ndodh, ndërsa Evropa po i afrohet dimrit është veçanërisht shqetësuese.

“Ne e dimë që moti i ftohtë rrit viruset e traktit respirator. Moti i ftohtë gjithashtu i shtyn njerëzit brenda, ku ka më pak ventilim dhe ka më pak hapësirë për distancim shoqëror,” tha Clarke. “Bëni këto së bashku dhe keni më shumë njerëz me infeksione të frymëmarrjes që takohen në kushte që i përshtaten virusit”.

Ndërsa shkencëtarët kanë mësuar më shumë rreth virusit – veçanërisht fakti që ai transmetohet përmes grimcave të ajrit – kjo frikë është ndjerë në mënyrë akute.

Sigurisht, asnjë qeveri nuk dëshiron t’i mbyllë njerëzit e saj. Dëmtimi i shëndetit publik mendor, ekonomive dhe shoqërive ishte shumë i madh në kaq shumë kombe. Sidoqoftë, pa asnjë vaksinë ose kurë terapeutike dhe rritjen e numrave të infeksioneve, është e vështirë të shohësh se çfarë opsionesh do të kenë qeveritë nëse gjërat nuk bëhen më mirë.

Disa ekspertë të shëndetit publik besojnë se disa vende evropiane u relaksuan shumë gjatë bllokimeve të verës dhe tani po vuajnë pasoja që nuk janë parë diku tjetër në botë.

“Sikur më shumë vende evropiane të ndiqnin shembullin e Zelandës së Re ose Tajvanit, ne mund të mos vuanim një mjerim kaq afatgjatë dhe mundësinë e një dimri të mbyllur brenda,” tha Scally.

Në një farë mase, argumenti është akademik. Virusi është këtu dhe “mënyra e vetme për të qenë i sigurt për të shtypur atë është zvogëlimi i kontakteve shoqërore midis të rriturve”, sipas Clarke.

Testimi, gjurmimi dhe izolimi në një farë mase mund të ndihmojnë në kontrollimin e përhapjes, por mbështetet në funksionimin e sistemeve.

Dhe siç ka treguar Mbretëria e Bashkuar vetëm këtë javë, gjërat mund të shkojnë keq, pasi qeveria u detyrua të pranonte se programi i tij i regjistrimit të testimit, kohët e fundit nuk kishte arritur të raportonte më shumë se 15 mijë raste pozitive të coronavirusit.

E cila na kthen përsëri në fillim të pandemisë, ku e vetmja mënyrë për të garantuar uljen e niveleve të infeksionit është mbyllja e njerëzve, megjithatë çdo bllokim mbart rrezikun e lodhjes së publikut që çon në mungesë të pajtueshmërisë.

Ngjarja paraprake

Që nga fillimi i pandemisë, Policia ka shqiptuar mbi 100 mijë gjoba

Ngjarja e ardhëshme

Zbulohet pse dështoi transferimi i madh i Pogbas

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian