Vendet ku kanë shkuar refugjatët ukrainas

Dy javë pas fillimi të agresionit rus ndaj Ukrainës, qindra mijëra ukrainas janë detyruar të lënë vendin e tyre, duke kërkuar strehim në vende fqinje apo ato Perëndimore.

Me trenat e mbushur plotë dhe shumë të tjerë që presin për t’u larguar, këto janë vendet ku kanë shkuar refugjatët nga Ukraina, bazuar në të dhënat nga Komisionari i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

Poloni

Aleati i ngushtë i Ukrainës, me të cilin ajo ndan një kufi prej 310 miljesh, ka pranuar 1,204,403 refugjatë deri të martën.

Qeveria ka njoftuar planet për të krijuar një fond prej mbi 1 miliard euro për njerëzit që ikin nga Ukraina, duke përfshirë sigurimin e një pagese të njëhershme prej 60 eurosh për çdo refugjat.

Hungari

Një vend që shtatë vjet më parë ndërtoi gardhe me tela me gjemba dhe vendosi qen sulmues për të mos lejuar refugjatët të hynin, ka strehuar 191,348 ukrainas deri të hënën.

Mediat lokale pretendojnë se kryeministri, Viktor Orbán, ka zbutur retorikën e tij të gjatë kundër refugjatëve para zgjedhjeve të prillit.

Rumani

Një tjetër vend kufitar, ka marrë rreth 143,000 refugjatë që nga e hëna.

Ministri i Jashtëm, Bogdan Aurescu, ka thënë se Rumania është e hapur për të gjithë ata në nevojë dhe se refugjatëve do t’u sigurohet çdo gjë që u nevojitet që ata të ndihen të sigurt.

Sllovaki

Sllovakia, një vend tjetër fqinj, ka pranuar 140,745 refugjatë ukrainas deri të hënën, raporton Guardian.

Republikë Çeke

Numri i refugjatëve që kanë mbërritur në vend është dyfishuar që nga e premtja, tha Ministri i Brendshëm, Vit Rakušan, me më shumë se 100,000 tani në Republikën Çeke, shumica e të cilëve kanë mbërritur me tren dhe makinë.

Moldavi

Një nga vendet më të varfra në Evropë, i cili mbështetet shumë në gazin rus, ka pranuar 82,762 refugjatë nga Ukraina deri të dielën.

Qeveria ka shprehur shqetësime për mundësinë e pushtimit nga Rusia dhe po kërkon të anëtarësohet në BE.

Gjermani

Rreth 30,000 refugjatë ukrainas kanë mbërritur deri më tani, shumica prej të cilëve vijnë përmes Polonisë, sipas raporteve të së hënës.

Ministrja e Brendshme, Nancy Faeser, tha se Gjermania do të merrte refugjatët që ikin nga lufta në Ukrainë, pavarësisht nga kombësia e tyre.

Francë

Rreth 2,500 ukrainas kishin mbërritur në Francë, me disa që më pas kërkonin të shkonin në Spanjë dhe Portugali, si dhe në Mbretërinë e Bashkuar, tha Ministri i Brendshëm, Gérald Darmanin.

Irlandë

Ministri i Qeverisë irlandeze, Roderic O’Gorman, tregoi të martën se 2,200 ukrainas kishin mbërritur në vend.

Një ditë pas pushtimit të Rusisë, qeveria irlandeze hoqi të gjitha kufizimet e vizave. Qeveria udhëzoi gjithashtu linjat ajrore që të pranonin ukrainasit që nuk kishin pasaporta, por kishin një formë tjetër të identitetit, si leje ngasje ose certifikatë lindjeje.

Mbretëri e Bashkuar

Zyra e Brendshme tha se kishte dhënë viza për 300 refugjatë ukrainas sipas skemës së saj familjare. 17,700 aplikime për t’u bashkuar me të afërmit po shqyrtoheshin gjithashtu.

Qeveria është nën presion për të përshpejtuar dhe thjeshtuar procesin e vizave. Aktualisht, aplikantët duhet të dorëzojnë të dhënat biometrike dhe të plotësojnë formularë kompleks.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Autoriteti i Konkurrencës autorizon me kushte shitjen e ONE tek pronarët e rinj të ALBtelecom

Story i radhës

Trajneri italian befasohet nga mbrojtësi shqiptar

Të fundit nga