Vendet e G7 mbështesin hapjen e shpejtë të bisedimeve Maqedoni-Shqipëri me BE-në

Grupi i shtatë vendeve të industrializuara lavdëroi Shqipërinë, Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë veriore për përafrimin e plotë të politikës së tyre të jashtme me Bashkimin Evropian, duke përfshirë sanksionet, dhe i bëri thirrje Serbisë të bëjë të njëjtën gjë. Ata gjithashtu kanë mbështetur fuqishëm hapjen e shpejtë të negociatave ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, tha korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Ministrat e Jashtëm të G7 mirëpresin përparimin në bashkëpunimin rajonal gjithëpërfshirës dhe tranzicionin energjetik, veçanërisht përmes Tregut të Përbashkët Rajonal dhe Axhendës së Gjelbër për Ballkanin Perëndimor si pjesë e Procesit të Berlinit, tha Ministria e Jashtme gjermane në faqen e saj të internetit mbrëmë pas takimit. ne Gjermani.

Ministrat e G7 riafirmuan angazhimin e tyre ndaj perspektivës evropiane të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, të cilat thuhet se garantojnë siguri, stabilitet dhe prosperitet në rajon.
Ata mirëpritën faktin që Ballkani Perëndimor ishte i bashkuar në dënimin e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, veçanërisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Ata përshëndetën respektimin e masave kufizuese të BE-së ndaj Rusisë nga Bosnja dhe Hercegovina dhe respektimin e njëanshëm të Kosovës me këto masa.

Ministrat e jashtëm të G7 i bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja, të zbatojnë plotësisht të gjitha marrëveshjet e mëparshme pa vonesë dhe të normalizojnë marrëdhëniet përmes një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe detyruese.

Deklarata shtoi se vendet e G7 duhet të vazhdojnë të “ndihmojnë Ballkanin Perëndimor të zvogëlojë varësinë e tij nga energjia ruse dhe ndjeshmërinë e tij ndaj detyrimit ekonomik”.
Deklarata shprehu shqetësim rreth thellimit të krizës politike në BiH dhe dënoi çdo përpjekje për të minuar unitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit.

Anëtarët e G7 janë Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nuk ka shërim! Kjo është shenja më xheloze djalë dhe vajzë në Horoskop

Story i radhës

Kongresi i Alternativës i dha edhe një mandat 4 vjeçar Afrim Gashit

Të fundit nga