​Vdiq pas vaksinës kundër CoVID-19, familjarët e mësueses në Itali marrin dëmshpërbilm 77.468 euro

Italia do t’i paguajë 77.468 euro dëmshpërblim familjarëve të mësueses 32-vjeçare, e cila u nda nga jeta vitin e kaluar për shkak të reagimit ndaj vaksinës kundër COVID-19 të kompanisë AstraZeneca, raporton portali 24ur, duke iu referuar mediave italiane.

Është vdekja e parë në Itali që rezulton të jetë pasojë e vaksinimit kundër Covid 19 dhe për të cilën shteti italian do të paguajë dëmshpërblim.

Francesca Tuscano, një mësuese 32-vjeçare, vdiq në Spitalin San Martino në Gjenova më 4 prill të vitit të kaluar, tri ditë pas marrjes së një doze të vaksinës AstraZeneca.

Një autopsi tregoi se vdekja e gruas ishte për shkak të efekteve anësore të vaksinës.

Brenda disa orësh pas vaksinimit, Tuscano u ankua për dhimbje koke të forta.

Të nesërmen në mëngjes, prindërit e gjetën pa ndjenja dhe ajo vdiq dy ditë më vonë.

Familja e të ndjerit tashmë kërkon një padi civile ndaj shtetit italian për shkak të masës së ulët të dëmshpërblimit.

Qeveria italiane ka ngritur një fond të posaçëm prej 150 milionë eurosh për dëmshpërblimin e personave që kanë pasur probleme shëndetësore për shkak të vaksinimit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rikthehet në youtube super balada “Pritmëni familja ime” nga Magrib Muqiqi

Story i radhës

Të dhënat online të Evropianëve ndahen mes kompanive të reklamimit 376 herë në ditë

Të fundit nga