​Vdes presidenti i parë i Ukrainës, Leonid Kravchuk

Presidenti i parë i Ukrainës, Leonid Kravchuk, ka ndërruar jetë sot në moshën 89-vjeçare pas një sëmundje të gjatë, raporton agjencia UNIAN, duke cituar një burim nga rrethi familjar.

Ai u zgjodh presidenti i parë i Ukrainës së pavarur në zgjedhjet presidenciale në dhjetor 1991.

Gjatë mandatit të tij, Kravchuk e ktheu Ukrainën drejt Perëndimit dhe ishte një nga liderët e paktë në botë që pastroi vendin e tij nga armët bërthamore, sipas UNIAN.

Ai nuk arriti të përballej me korrupsionin, i cili ishte shkaku i privatizimit të keq zbatuar të pronës shtetërore.

Dështimi më i madh gjatë mandatit të Kravchuk ishte kolapsi i kompanisë së anijeve me avull të Detit të Zi në Odesa, deri atëherë flota më e madhe tregtare në botë, shton agjencia ukrainase.

Kompania u shit fshehurazi për asgjë kompanive të huaja nën kosto, dhe djali i Kravchuk u akuzua për pjesëmarrje në përvetësim për shitjen e kompanisë.

Për shkak të kolapsit të ekonomisë dhe tensioneve në rritje me Rusinë, votuesit ukrainas zgjodhën Leonid Kuchma në zgjedhjet presidenciale të vitit 1994, i cili premtoi të luftojë korrupsionin, të rindërtojë ekonominë dhe të rrisë bashkëpunimin me Rusinë.

Pas humbjes në zgjedhje, Kravchuk bashkoi forcat me disa oligarkë ukrainas dhe themeloi Partinë Socialdemokrate të Ukrainës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Nëse planifikoni martesë duhet t’i kushtoni vëmendje këtyre datave

Story i radhës

Pas 21 vitesh Apple vendos të braktisë produktin që revolucionarizoi të dëgjuarit e muzikës

Të fundit nga