Vdes në moshën 84-vjeçare ish-presidenti i Algjerisë

Ish-presidenti i Algjerisë, Abdelaziz Bouteflika, ka vdekur në moshën 84 –vjeçare, pasi prej vitesh vuante nga një sëmundje.

Bouteflika udhëhoqi vendin për gati dy dekada, duke dhënë dorëheqjen në vitin 2019 pasi oferta e tij për një mandat të pestë në detyrë çoi në protesta masive në rrugë.

Ai luajti rol kyç në luftën e pavarësisë së Algjerisë në vitet 1950 dhe ‘60. Pastaj në 1999, ndërsa Algjeria doli nga një luftë brutale civile që vrau pothuajse 200,000 njerëz, ai u bë president me nxitjen e ushtrisë.

Bouteflika ishte parë rrallë në publik që nga një komplikacion shëndetësor në vitin 2013, që ndikoi në të folurit dhe lëvizshmërinë e tij.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Обвинителството ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Ngjarja e ardhëshme

Qeveria e re, kryeministri Rama dhe ministrat betohen sot te Meta

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian