Vdes ish-menaxheri i Chelsea dhe Man Utd

Ish-menaxheri i Manchester United dhe Chelsea, Tommy Docherty ndërroi jetë në moshën 92 vjeçare.

Tommy Docherty, i cili menaxhoi 12 klube, duke përfshirë Chelsea dhe Manchester United si dhe ekipin kombëtar të Skocisë, ka ndërruar jetë në moshën 92 vjeçare.

Ish-menaxheri ishte fitues i FA  Cup me Manchester United.

Docherty, me nofkën ‘The Doc’, ndërroi jetë të enjten i rrethuar nga familja e tij, pasi vuante nga një sëmundje e gjatë. Si lojtar, ai bëri mbi 300 paraqitje për Preston North End dhe fitoi 25 ndeshje për Skocinë, para se të vazhdonte të menaxhonte 12 klube të ndryshme.

Ai e drejtoi Chelsea në League Cup 1964-65, fitoi FA Cup 1976-77 me United gjatë një periudhe pesëvjeçare dhe menaxhoi një nga lojtarët më të mirë të klubit, George Best.

Koha e tij në United vazhdoi nga një periudhë njëvjeçare në krye të Skocisë, e cila erdhi pas një sezoni në Porto në vitet 1970-71.

Docherty konsiderohet si një figurë që ndikoi shumë në Manchester United, por ai vlerësohet edhe si njeriu që shëndrroi Chelsea në një klub të madh.

Ngjarja paraprake

Turqia neutralizon 10 terroristë të PKK-së në veri të Irakut

Ngjarja e ardhëshme

Mjeku i “tërbuar” akuzon njerëzit: Po lyeni duart me gjak, është e tmerrshme…

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian