Vdes ish-kryeministri turk Mesut jilmaz

Ish-kryeministri konservator turk Mesut Jilmaz ka vdekur sot në Stamboll, i tha familja e tij medias turke.

Jilmaz, i cili ishte 73 vjeç, vdiq në spitalin ku po trajtohej për kancer të mushkërive.

Presidenca turke e nderoi atë, duke deklaruar se ai ishte një “figurë e shquar në jetën politike turke”.

I njohur për stilin e tij jokonvencional dhe syzet e trasha, Jilmaz ishte ministër i jashtëm gjatë viteve 1980 dhe tri herë kryeministër gjatë viteve 1990,

Mandatet e tij kanë kaluar kriza, në një dekadë të shënuar nga qeveri të paqëndrueshme të koalicionit, skandale politike dhe konflikte të përshkallëzuara me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Mandati i tij i fundit nga 1997 në 1999 u shënua nga tensione të forta me Sirinë fqinje. Në vitin 1998, Jilmaz kërcënoi presidentin sirian Hafez al-Assad se do të “t’ia nxjerrë sytë” për shkak të mbështetjes së tij për PKK-në, gjë që e zemëroi në botën arabe.

Jilmaz drejtoi Partinë Patriotike Anap përpara se të largohej nga politika pas një disfate të rëndë në zgjedhjet parlamentare të vitit 2002, kur Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit e Presidentit të AKP-së Rexhep Tajip Erdogan erdhi në pushtet.

I dyshuar për përvetësim gjatë privatizimit të bankës në vitet 1990, Jilmaz ishte i pari ish-kryeministër turk që u gjykua nga Gjykata e Lartë për korrupsion, por çështja kundër tij u pushua më vonë.

Ai u përpoq të kthehej në politikë në 2007, pa shumë sukses.

Ngjarja paraprake

Tha se nuk dëshiron ta intervistojë, por Gjiko i qet në darkë Elitën e Milaim Zekën

Ngjarja e ardhëshme

I vunë eksploziv pranë shtëpisë, flet pronari në Vlorë: S’kam pasur dhe as nuk kam konflikte me askënd

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian