Vatikani kërkon shpjegime nga Instagram për pëlqimin që llogaria e Papës i bëri modeles

Vatikani tha se po kërkonte shpjegime nga Instagram pasi llogaria zyrtare e Papa Françeskut i pëlqeu një foto modeles braziliane të zhveshur.

Është e paqartë kur fotografia e Natalia Garibotto iu dha një miratim nga llogaria e verifikuar e papës, por “si” ishte ende e dukshme në 13 nëntor përpara se të mos pëlqehej të nesërmen, sipas Agjencisë Katolike të Lajmeve (CNA).

COY Co, kompania e menaxhimit të Garibotto, bëri maksimumin nga reklama dhe ripostoi imazhin në llogarinë e saj në Instagram të premten e kaluar duke thënë se kompania kishte “marrë bekimin zyrtar të Papes”.

Garibotto, e cili ka 2.4 milion ndjekës në Instagram, raportohet gjithashtu të ketë bërë shaka: “Të paktën po shkoj në parajsë”.

Duke cituar burime pranë zyrës së shtypit të Vatikanit, CNA tha se ishte duke u zhvilluar një hetim për të përcaktuar se si u pëlqye fotografia.

Një ekip njerëzish menaxhojnë llogaritë e ndryshme të mediave sociale të papës.

Një zëdhënës i Vatikanit i tha Guardian: “Ne mund të përjashtojmë që‘ like ‘të vinte nga Selia e Shenjtë dhe ai i është drejtuar Instagram për shpjegime. “

Papa Françesku është jashtëzakonisht i popullarizuar në të gjitha mediat sociale, me llogarinë e tij zyrtare në Instagram, e cila operon nën emrin e përdoruesit Franciscus, duke tërhequr 7.4 milion ndjekës. Llogaria nuk ndjek asnjë llogari tjetër.

Në Twitter, papa ndiqet nga 18.8 milion llogari. Në vitin 2017, ai ishte udhëheqësi më i njohur botëror në platformën e mediave sociale.

Por ai shumë rrallë kompozon vetë përmbajtjen e mediave sociale.

“Papa nuk është si Donald Trump, ai nuk është ulur duke përdorur telefonin ose kompjuterin e tij për të cicëruar gjithë ditën,” tha Robert Mickens, redaktori me bazë në Romë i botimit në gjuhën angleze të gazetës së përditshme katolike La Croix.

“Ai, për shembull, miraton cicërimat – por jo pëlqimet – dhe në raste shumë të rralla ai ka thënë se do të dëshironte të cicëronte diçka për shkak të një situate në zhvillim ose emergjence. Kështu që ai nuk do të kishte asgjë me këtë – është departamenti i komunikimit dhe si ndodh kjo … kush e di “.

Ngjarja paraprake

Liverpooli synon transferimin e Davinson Sanchez

Ngjarja e ardhëshme

Nga sot nis rimbursimi i ilaçeve për trajtimin e Covid-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian