Vaksina e Oxfordit ofron më pak mbrojtje ndaj variantit afrikan të koronavirusit

Vaksina e Oxford-AstraZeneca ofron “mbrojtje minimale” kundër sëmundjeve të lehta që shkakton variantit afrikan i coronavirusit, sugjerojnë shkencëtarët provat e hershme.

Një studim i ri, ende i pavlerësuar nga kolegët, përfshiu rreth 2,000 njerëz që ishin mesatarisht 31 vjeçar, raporton bbc.

Por, Prof Sarah Gilbert, zhvilluesi kryesor i vaksinave në Oxford, tha se vaksinat duhet të mbrojnë akoma kundër sëmundjeve të rënda.

Ajo tha se zhvilluesit ka të ngjarë të kishin një goditje të modifikuar të Oxfordit deri në vjeshtë për të luftuar variantin e Afrikës së Jugut.

Ndërkohë, ministri i vaksinave Nadhim Zahawi i tha Andrew Marr të BBC-së se mund të kërkohet një përforcues në vjeshtë dhe vaksinat vjetore për të luftuar variantet e ndryshme.

Më shumë se 100 raste të variantit të Afrikës së Jugut janë gjetur deri më tani në Britani të Madhe.

Ngjarja paraprake

Nesër nënshkruhet marrëveshja për vaksinat kineze

Ngjarja e ardhëshme

Pas akuzave të bëra, Gledion Rehovica i kundërpërgjigjet Kryemadhit: Paranoja ka shkatërruar LSI-në. Vazhdon politika e shpifjeve dhe sharjeve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian