Vaksina dhe uji e bënë këtë njeri “personin më të pasur të Azisë”

Azia ka një person të ri, si më i pasuri në kontinent, falë firmës së tij të vaksinave dhe kompanisë së ujit në shishe.

Sipas medieve të huaja bëhet fjalë për Zhong Shanshan, njeriun që ka parë pasurinë e tij të rritet për 7 miliardë dollarë këtë vit, duke e ndihmuar atë të kapërcejë Mukesh Ambani të Indisë dhe Jack Ma të Kinës.

Ai tani vlen 77.8 miliardë dollarë, duke e bërë atë personin e 11-të më të pasur në botë sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

I njohur edhe si “ujku i vetmuar” karriera e Z. Zhong ka përfshirë gazetarinë, kultivimin e kërpudhave dhe kujdesin shëndetësor.

Zhong mori prodhuesin publik të vaksinave Beijing Wantai Biological në prill. Tre muaj më vonë ai bëri të njëjtën gjë me Nongfu Spring, kompania e tij e ujit në shishe.

Kjo rritje dramatike e ka shtyrë z. Zhong në vendin e parë në Azi dhe është një nga akumulimet më të shpejta të pasurisë në histori, sipas Bloomberg.

Ndryshe, shumë nga individët më të pasur të botës kanë parë pasuritë e tyre të rriten me shpejtësi gjatë pandemisë duke përfshirë themeluesin e Amazon, Jeff Bezos.

Në Indi, Ambani pa që pasuria e tij të rritej për 18.3 miliardë dollarë në 76.9 miliardë dollarë ndërsa arriti marrëveshje për të transformuar konglomeratin e tij Reliance Industries në një titan të teknologjisë dhe tregtisë elektronike.

Sidoqoftë, Jack Ma ka parë pasurinë e tij të bjerë nga një shumë prej 61.7 miliardë dollarë në tetor në 51.2 miliardë dollarë – ndërsa perandoria e tij Alibaba përballet me një vëzhgim të shtuar nga rregullatorët kinezë.

Shumica e miliarderëve të rinj të Kinës vijnë nga industria e teknologjisë. Por tensionet në rritje midis Kinës dhe SHBA rreth Huawei, TikTok dhe WeChat gjithashtu kanë ulur vlerësimet e stoqeve të teknologjisë kineze. 

Ngjarja paraprake

Viti i ri mirë se vjen, sillna do një të mirë e cila premton dritë për kombin dhe për shtetet shqiptare

Ngjarja e ardhëshme

Të festojmë me përgjegjësi! Respektoni maksimalisht masat kundër Kovid-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian