Ushtria ruse intervenon në protestë, sulmon qytetarët ukrainas

Protestuesit ukrainas u ndeshën me forcë në Berdyansk, pasi trupat ushtarake ruse u duk se arrestuan të paktën dy protestues dhe goditën të paktën njërin prej tyre të dielën, transmeton CNN, përcjell Bota sot.

Trupat ushtarake ruse pushtuan për herë të parë ndërtesat qeveritare në Berdyansk më 27 shkurt. Berdyansk ndodhet në Detin Azov dhe është afërsisht 70 kilometra – në jugperëndim të Mariupolit.

Në videon e parë, e cila duket se është marrë para ndalimeve, protestuesit po këndojnë “Chervona Ruta“, një këngë popullore pop ukrainase, pranë shëtitores që kalon përgjatë detit Azov.

Videoja e dytë tregon se në një moment, trupat ushtarake ruse duket se kanë arrestuar të paktën dy protestues – duart e tyre janë të lidhura pas shpine. Njëri prej protestuesve goditet vazhdimisht nga një prej trupave ndërsa janë në tokë, ndërsa duart e tyre janë pas shpine.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Uragani Arta Bajrami vazhdon të godasë me balada, vjen me “Mëshirë s’dua”

Story i radhës

Kush ka nevojë për botox kur kemi bananet?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish