Ushtria libiane: Milicitë e Haftarit përdorin shkollat si kazerma

Milicitë e lidhura me Khalifa Haftarin, udhëheqësin e forcave të paligjshme të armatosura në lindje të Libisë, kanë kthyer disa shkolla në qytetin Hun pranë Jufra-s në kazerma ushtarake, njoftoi ushtria libiane, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënës i Departamentit të Operacioneve të Përbashkëta në Sirte dhe Jufra të ushtrisë libiane, tha për mediat se milicitë e Haftarit janë vendosur në disa shkolla në qytetin Hun me armët dhe automjetet e tyre ushtarake.

Dirah deklaroi se Shkolla e Mesme Abdullah El-Huni dhe El-Kudus dhe Shkollat ​​Fillore Qendrore në qytetin Hun po përdoren si kazerma nga milicitë.

Qyteti Hun ndodhet disa kilometra nga Baza Ajrore Ushtarake strategjike Jufra, e cila kontrollohet nga mercenarët e Grupit Wagner, kompanisë ruse të sigurisë që mbështet Haftarin.. .

Ngjarja paraprake

Blushi akuza Ramës: Ti fute në Parlament dhe vendose në krye të bashkive kriminelët dhe trafikantët

Ngjarja e ardhëshme

Gjykata e Gjeneves dënon 7 persona me burg dhe gjoba nga përleshja mes KF Kosova dhe KF Versoix

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian