Ushtria e Ukrainës: Kemi shkatërruar asetet ruse

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë publikuar konferencën e tyre të mëngjesit, ku thonë se “arritën të shkaktojnë goditje shkatërruese në grupe të trupave okupuese”.

Ata thonë se forcat e tyre ajrore shkatërruan tre avionë luftarakë rusë, një helikopter, tre mjete ajrore pa pilot dhe rrëzuan dy raketa. BBC ende nuk i ka verifikuar në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Ushtria e Ukrainës tha gjithashtu se ndërsa Rusia vazhdoi të bombardojë “zonat me popullsi të dendur të qyteteve ukrainase” këtë javë, trupat e saj nuk kanë arritur të përparojnë në disa fronte, duke përfshirë Donestk, Luhansk dhe Mykolaiv.

“Armiku vazhdon të ketë humbje në tërheqje në zona të caktuara”, thuhet në deklaratë.

Në një postim të mëparshëm nga mbrëmja e kaluar, ushtria e Ukrainës pohoi se Rusia po përpiqej madje të konsolidonte terrenin që kishte fituar, dhe gjithashtu po detyrohej të thërriste kadetët ushtarakë në vijën e frontit.

Rusia po kërkon gjithashtu luftëtarë të huaj për të kompensuar humbjet e trupave.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe në raportin e saj të fundit shkroi:

“Si rezultat i këtyre humbjeve, ka të ngjarë që Rusia të luftojë për të kryer operacione sulmuese përballë rezistencës së qëndrueshme të Ukrainës”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Foshnjat që hanë peshk, shmangin alergjitë kur të rriten

Story i radhës

Ata liderë të Serbisë të cilët e urrejnë popullin shqiptarë e gëzojnë përkrahjen më të madhe të popullit serb

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish