Ushtarët rusë pushtuan shkollat, por supozohet se lanë mesazhe propagandistike për studentët

Kur forcat ukrainase rifituan kontrollin e Katyuzhanka, një fshat në veri të Kievit që kishte qenë nën pushtimin rus për më shumë se një muaj në mars, ata gjetën shkollën lokale të shkatërruar. Çdo pajisje që nuk ishte vjedhur u thye, kishte një varrezë të improvizuar në oborrin e shkollës dhe llogore të thella ishin hapur nëpër fushën e futbollit, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Brenda njërës prej klasave të shkatërruara, e shkruar me shkumës në një dërrasë të zezë të madhe jeshile të varur në mur pak më poshtë portretit të Isaac Njutonit, ishte një letër drejtuar nxënësve dhe e nënshkruar “rusët”.

Aty shkruhej: “Fëmijë, na vjen keq për një rrëmujë të tillë, ne u përpoqëm të shpëtonim shkollën, por pati granatime. Jetoni në paqe, kujdesuni për veten dhe mos i përsërisni gabimet që kanë bërë të moshuarit tuaj. Ukraina dhe Rusia janë një popull!!!Paqja qoftë me ju vëllezër e motra!”

Shënimi, i shkruar në rusisht, në krahasim me gjuhën ukrainase — gjuha e mësimit të shkollës, ishte një nga disa të tjera të mbetura në dërrasat e zeza dhe dërrasat e bardha të shpërndara rreth ndërtesës. “Ne jemi për paqen në të gjithë botën,” tha një tjetër.

CNN nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur se kush i ka shkruar shënimet.

Mikola Mikitchik, drejtori i shkollës së mesme të Katyuzhanka, i tha CNN muajin e kaluar se u ndje i neveritur kur gjeti shënimet.

“Ata shkruan ‘Rusët dhe ukrainasit janë vëllezër’ dhe në të njëjtën kohë grabitën shkollën … prishën kompjuterët, hoqën hard disqet, hoqën laptopë, printera, nuk lanë asgjë në shkollë! Është barbarizëm dhe hipokrizi. ”, tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Këto janë sekretet e një femre të shenjës së Virgjëreshës

Story i radhës

Serbia, nuk e heqë nga agjenda zhdukjen e shqiptarëve

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish