Ushtarët rusë po ‘vuajnë’ – ky është plani për shpëtimin e tyre

Ka disa informacione se ushtarët rusë vuajnë nga ngricat për shkak të pajisjeve joadekuate ndaj të motit të ftohtë, ka thënë një zyrtar i mbrojtjes amerikane.

Duke folur në kushte anonimiteti, zyrtari amerikane shtoi se forcat ruse po përpiqen të kenë edhe akses në karburant dhe ushqim, shkruan Sky News, përcjell “Bota sot”.

Gjithashtu, ai bëri me dije se Rusia po tenton të gjej mënyra për të rifurnizuar trupat e saj dhe po synon të sjellë përforcime në terren.

Këto veprime, vijnë pasi ministria ukrainase e mbrojtjes pretendoi se më shumë se 200 ushtarë rusë po refuzojnë të marrin pjesë në çdo luftim.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dy shtetas të RMV-së tentojnë të hyjnë në Kosovë me certifikata fals të vaksinimit COVID-19

Story i radhës

​Cili është efekti Mandela? Dhe e keni përjetuar?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish