Ukraina shpall sanksione kundër Sirisë

Ukraina thotë se po prezanton një embargo tregtare kundër Sirisë dhe sanksione që synojnë persona juridikë dhe individë sirianë, përcjell Bota sot.

Është në përgjigje të vendimit të Sirisë për të njohur dy republikat e vetëshpallura të mbështetura nga Rusia në rajonin e Donbasit, ka njoftuar Ministria e Jashtme e Ukrainës.

Në faqen e saj të internetit ajo thotë se “dënon fuqishëm” vendimin e Republikës Arabe të Sirisë për të njohur “të ashtuquajturën pavarësi” të “territoreve të pushtuara përkohësisht” në Donetsk dhe Luhansk.

Ai e quajti masën një “akt jomiqësor” ndaj Ukrainës dhe një shkelje të parimeve të së drejtës ndërkombëtare.

Të mërkurën, Ministria e Jashtme e Sirisë njoftoi se vendi – një aleat i Rusisë – kishte njohur “pavarësinë dhe sovranitetin e republikave popullore të vetëshpallura Luhansk dhe Donetsk” në Ukrainën lindore.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Sirinë pas njoftimit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Këshilla për gjumë më të mirë gjatë verës

Story i radhës

Ketanji Brown Jackson bëhet gjyqtarja e parë me ngjyrë në Gjykatën e Lartë të SHBA-së

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish