Ukraina shkatërroi anijen e Putinit, ja çka transportonte ajo

Orsk, një luftanije ruse, u shfaq së fundmi si pjesë e një raporti të gjatë lajmesh në rrjetin televiziv ndërkombëtar pro-Putin, RT. Të nesërmen anija shpërtheu në Ukrainë, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Pjesa televizive hapet me një video me dron, derisa reporteri përmend anijen me emër. Ndërsa kamera tregon një transportues të blinduar të personelit duke u hequr ngadalë nga anija, reporteri deklaron: “Kjo është një pamje unike: një armadë detare ruse në një port të cilin trupat ukrainase e kishin braktisur pa luftë, duke lënë objektet e saj krejtësisht të paprekura”.

Më vonë, duke qëndruar në kuvertë, reporteri zbulon disa nga armatimet e anijes, duke përfshirë dy armë të mëdha detare, përpara se të vazhdojë të detajojë funksionin kryesor të anijes si një anije uljeje.

“Qëllimi i kësaj anije është të transportojë trupa dhe pajisje të rënda. Mund të vendosë deri në 20 tanke ose 40 transportues të blinduar të personelit, së bashku me qindra e qindra trupa”, thotë reporteri në artikull.

“Që operacioni i Rusisë të ketë sukses, është thelbësore që trupat të furnizohen dhe përforcohen pa ndalesë”, vazhdon gazetari.

Në një tregues se përse humbja e Orskut mund të përfaqësojë një pengesë të konsiderueshme për Rusinë, një oficer rus që qëndron buzë kalasë thotë: “Ardhja jonë këtu është një ngjarje historike, ajo hap mundësi krejtësisht të reja për Flotën e Detit të Zi për të përdorur infrastrukturën ekzistuese ukrainase, për operacionet tona logjistike.”

Ministria ruse e mbrojtjes nuk ka bërë asnjë koment zyrtar në lidhje me shpërthimin. Anija u dogj nga zjarri në portin e Berdiansk në Ukrainën juglindore, një ngjarje e kapur në mediat sociale. Në video të ndryshme, shihen zjarre që shpërthejnë në bregun e detit, ndërsa shpërthimet dytësore kumbuan në të gjithë qytetin.

Forcat e armatosura të Ukrainës thonë se ishin përgjegjëse për shkatërrimin e anijes, megjithëse nuk kanë dhënë detaje për ndonjë armë të përdorur në sulm.

“Njësitë e Forcave të Armatosura të Ukrainës goditën anije të mëdha zbarkimi të stacionuara në portin e Berdianskut. Si rezultat, një zjarr shpërtheu në një anije të madhe zbarkuese… e ndjekur nga shpërthimi i municioneve”, thuhet në një deklaratë të ushtrisë.

RT është media ruse e kontrolluar nga shteti dhe konsiderohet si zëdhënëse e Kremlinit. Ajo ka qenë nën sanksione ndërkombëtare që nga fillimi i muajit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Ngjarjet e datës 25 mars

Story i radhës

Ja çfarë bën një femër, kur e humbet interesin e saj për një mashkull

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish