Ukraina “mund të mbytet” nga Rusia

Rusia po zhvillon stërvitje “të paprecedente” detare në Detin e Zi, duke rritur edhe më shumë frikën për pushtimin e Ukrainës.

Stërvitjet, që janë planifikuar të zgjasin deri më 19 shkurt, kanë ndërprerë korsitë e transportit detar, që janë jetike për eksportet e Ukrainës.

Sipas Shteteve të Bashkuara, Rusia gjithashtu ka grumbulluar rreth 130,000 trupa në kufijtë lindorë dhe veriorë të Ukrainës dhe mund të sulmojë në çdo moment – gjë të cilën Moska e mohon.

Por, edhe pa pushtim, bllokada e rrugëve detare të Ukrainës mund ta mbysë vendin ekonomikisht.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kalendari historik: 17 Shkurt

Story i radhës

Juventusi nuk dorëzohet për Zaniolon

Të fundit nga

Juventus-Inter pakt?

Presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli u takua dje me homologun e tij të Interit, Steven Zhang

AlbanianMacedonianEnglish