Ukraina mund të mbyllë centralin bërthamor në zonën e pushtuar nga Rusia

Ukraina do të konsideronte mbylljen e termocentralit të saj bërthamor në Zaporizhzhia – i cili tani shtrihet në territorin e pushtuar nga Rusia – nëse Kievi humb kontrollin e operacioneve në vend, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax të ketë thënë një ndihmës i kryeministrit.

Fabrika, në Ukrainën juglindore, është termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Zyrtari citohet të ketë thënë se për sa kohë që komandat e kontrollit janë ekzekutuar dhe “faqja ruan regjimin” nuk do të ndalet.

“Por skenari në të cilin stacioni mund të dalë plotësisht jashtë kontrollit dhe ne e ndalojmë atë po shikohet gjithashtu,” shtoi zyrtari.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Story i radhës

(VIDEO) Prokuroria nisi me hetimet për shkaqet e zjarrit në Tetovë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish