Ukraina: Mbi 2,500 banorë të Mariupolit, të vrarë

Më shumë se 2,500 banorë të qytetit port të Mariupolit në Ukrainë janë vrarë, qëkur Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, tha këshilltari i Presidencës së Ukrainës, Oleksiy Arestovych.

Ai tha se po citonte shifra nga administrata e qytetit të Mariupolit dhe akuzoi forcat ruse për pengimin e ndihmave humanitare në këtë rajon.

Ushtria e Rusisë thotë se nuk i sulmon civilët.

Më 9 mars, një sulm ajror rus ka goditur një spital të lindjes në Mariupol, duke shkaktuar vdekjen dhe plagosjen e disa personave.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Femrat më të mençura të Zodiakut: Përherë janë burim frymëzimi

Story i radhës

Si filloi lufta para 21 viteve në Tetovë (video)

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish