Ukraina e cilëson sulmin ajror një “sulm terrorist”, kërkon ndihmë nga liderët botëror

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka reaguar ndaj sulmit ajror të Rusisë në bazën pranë kufirit me Poloninë.

Ai këtë sulm e ka cilësuar si një “sulm terrorist”, shkruan Sky News, përcjell “Bota sot”.

Ministri vazhdoi të përsërisë thirrjet për një zonë ndalim-fluturim.

Mirëpo, liderët perëndimorë këtë gjë e kanë refuzuar në mënyrë të përsëritur mbi bazën se ka të ngjarë të përfshijë NATO-n të rrëzojë avionët luftarakë rusë – dhe të rrezikojë një përshkallëzim të madh që mund të zhvillohet efektivisht në një konflikt global.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nëse e doni dikë, lëreni të lirë!

Story i radhës

In Memoriam për Haki Rugovën

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish