Ukraina akuzon Rusinë për vrasje të civilëve gjatë evakuimit

Akuza të tjera po shfaqen për të evakuuar civilë të vrarë nga trupat ruse. Ombudspersoni i Ukrainës për të drejtat e njeriut, thotë se rusët hapën zjarr ndaj dy autobusëve që transportonin civilë në siguri nga lindja e vendit, ku luftimet po përshkallëzohen.

Disa njerëz u vranë dhe u plagosën gjatë udhëtimit nga qyteti i Starobilsk në rajonin e Luhansk për në qytetin e Dnipro, tha ombudsmeni Lyudmyla Denisova.

Denisova ka shkruar në Facebook se detajet e plota të asaj që ndodhi janë ende duke u përcaktuar.

Më herët, BBC ka raportuar pretendimet se të paktën shtatë persona u vranë dhe 27 u plagosën kur rusët qëlluan mbi autobusët që evakuonin civilët nga qyteti i Borova në rajonin e Kharkiv.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Beniada Nishani flet për udhëtimin në Itali: Më dridhej trupi, ishte moment magjik

Story i radhës

Fazlija i reagon Taravarit: Mos i nënçmoni zejtarët, prandaj mbetët pa mjeshtër

Të fundit nga