U sulmua pse ndaloi “One Love”…

U sulmua pse ndaloi “One Love”, ja si kundërpërgjigjet Katari!

Kupa e Botës, “Katar 2022”, në mënyrë të pashmangshme u bë skena e mosmarrëveshjeve që shkojnë përtej futbollit dhe çështjeve sociale.

Siç theksohet nga Neë York Times, nëse lojtarët gjermanë mbyllin gojën në shenjë proteste për moslejimin e mbajtjes së një shiriti me ngjyrat e ylberit dhe me mesazhin “One Love” nga kapiteni Neuer, në përkrahje të komunitetit LGBTQI+, vjen kundërpërgjigjja nga Katari.

Sot në në tribunat e stadiumeve ku u luajt ndeshjen e Botërorit, eksponentë të Katarit mbanin një shiritin në krah, sigurisht jo me ngjyrat e ylberit, por për të mbështetur kauzën palestineze kundër Izraelit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Një i dënuar ik nga burgu i Smrekonicës

Story i radhës

“Po nëse falimenton kompania offshore, kush mban përgjegjësi?”, Kryemadhi për Portin e Durrësit: Pse nuk firmos Rama në projekte kaq fitimprurëse?!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish