U përjashtua nga forcat ajrore të Italisë, pilotja 23 vjeçare i bashkohet forcave speciale ukrainase

Pilotja luftarake italiane, 23 vjeçarja Giulia Schiff, e cila u dëbua nga forcat ajrore të Italisë pasi u ankua se ishte bulizuar dhe ngacmuar brutalisht, i është bashkuar rezistencës ukrainase.

Giulia Schiff bëri bujë dy vjet më parë kur u shfaqën pamjet e saj duke u plagosur nga kolegët në një shaka inicimi.

23-vjeçarja çoi tetë rreshterë në gjykatë, pasi e goditjen me kokë në krahun e një avioni, pastaj duke e goditur me kamzhik në anën e pasme, përpara se ta hidhnin në një pishinë gjatë ritualit kësaj shakaje.

Schiff u largua nga forcat ajrore pasi u ankua për shakanë – megjithëse shefat e saj ushtarakë pretenduan se ajo u dëbua për ‘aftësi të pamjaftueshme ushtarake’, shkruan DailyMail, përcjellë “Bota sot”.

Çështja e shkarkimit të saj të padrejtë u dërgua më pas në gjykatën më të lartë administrative të Italisë, por ajo humbi.

Image

Giulia Schiff i është bashkuar forcave speciale ukrainase në luftën e tyre kundër pushtimit rus, sipas emisionit televiziv Le Iene

Tani, kadetja e lindur në Venecia i është bashkuar forcave speciale ukrainase në luftën e tyre kundër pushtimit rus, sipas emisionit televiziv Le Iene.

Schiff ka qenë në Kiev që nga fillimi i luftës dhe është duke filmuar misionin e saj si një mini-dokumentar për programin e raportimit satirik dhe investigativ.

Burime pranë emisionit thanë: “Ajo nuk është dorëzuar kurrë”.

Image

Schiff ka qenë në Kiev që nga fillimi i luftës dhe është duke filmuar misionin e saj si një mini-dokumentar për programin e raportimit satirik dhe investigativ.

Sipas Corriere della Sera, Giulia ishte regjistruar si kadete tre muaj përpara se incidenti ‘mashtrues’ të filmohej në prill 2018, pasi ishte e katërta nga gati 2,000 aplikantë.

Pamjet treguan se ajo u ngrit dhe goditet në anën e pasme nga kolegët e saj dhe koka e saj u përplas me një krah avioni përpara se të hidhet në një pishinë.

Megjithatë, akademia ushtarake tha se ‘zhytja në pishinë është një akt i modës së vjetër që tradicionalisht përfundon kursin e trajnimit’.

Schiff pretendon se ajo u bë një ‘dele e zezë’ pasi u ankua për ritualin, përpara se të dëbohej më vonë në 2018 për gjoja mosdisiplinë.

Një gjenerale tha se asaj i mungonte “disiplina, bindja… dhe sakrifica e nevojshme për të ndërmarrë një karrierë ushtarake”, thanë mediat italiane./Bota sot

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zjarr në afërsi të lumit Vardar në Saraj (VIDEO)

Story i radhës

Mësoje njëherë e përgjithmonë: A duhet të flesh me reçipeta?

Të fundit nga