U nda nga jeta në moshën 99-vjeçare, përcillet sot për në banesën e fundit Princi Philip

Princi Philip, i cili u nda nga jeta në moshën 99-vjeçare do të përcillet sot për në banesën e fundit. Shoqata e Princ Philip me Marinën Mbretërore dhe dashuria për detin do të jenë në qendër të ceremonisë së Kalasë Windsor.

Por asnjë predikim nuk do të mbahet, në përputhje me dëshirat e tij. Më shumë se 730 anëtarë të forcave të armatosura do të merrnin pjesë në funeral, por për shkak të rregullave të Covid, të pranishëm do të jenë vetëm 30 persona më të afërmit e Dukës së Edinburgut.

Varrimi ceremonial mbretëror do të transmetohet në mediat britanike. Ceremonia do të fillojë pas një minutë heshtje kombëtare në 15:00,.

Princi Philip vdiq në Kalanë Windsor të premten, 9 prill, në moshën 99-vjeçare.

Ceremonia  i varrimit do të drejtohet nga Dekani i Windsor, me Kryepeshkopin e Canterbury. Urdhri i Shërbimit, lëshuar nga Pallati Buckingham, thotë se Dekani i Windsor do të nderojë “mirësinë, humorin dhe njerëzimin” e Princit Philip dhe “shumë mënyra në të cilat jeta e tij e gjatë ka qenë një bekim për ne”.

Varrimi do të bëhet tërësisht brenda ambienteve të kalasë dhe nga publiku është kërkuar që të mos mblidhen atje ose në rezidencat e tjera mbretërore.

Të pranishmit do të vendosin maska ​​dhe do të zbatojnë distancën shoqërore në përputhje me rregullat e mbylljes së Covid, ndërsa Mbretëresha do të jetë e ulur vetëm.

Të katër fëmijët e Mbretëreshës dhe Dukës,  Princi i Uellsit, Princesha Mbretërore, Duka i Jorkut dhe Earl of Wessex si dhe tetë nipërit e mbesat e tyre  do të jenë të pranishëm, por asnjë nga stërnipërit e tyre të rinj.

Ngjarja paraprake

Gucci dhe Balenciaga bëhen bashkë, çfarë po ndodh?

Ngjarja e ardhëshme

Politika në Shqipëri: Biznes në vend të programit e ideologjisë?

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian