U kap me 30 kg drogë, gjykata “çon” në shtëpi vëllain e ish-shefit të policisë

Pajtim Aga, vëllai i ish-shefit të Policisë Rrugorë në Dibër, Robert Aga, është liruar nga burgu. Gjykata e Shkallës së Parë ka vendosur më 29 shtator 2020 që Pajtim Agës pas 9 muajsh në burg, t’i zëvendësohet masa e sigurisë nga “Arrest me burg” në “Arrest shtëpie”.

Kujtojmë se Pajtim Aga është vëllai i ish-shefit të Policisë Rrugore në Dibër, i cili doli në përgjimet e dosjes 339 për blerjen e votave në Dibër. Pasi i vëllai u kap me mbi 30 kg hashash në Tiranë, Robert Aga u shkarkua nga detyra si shef Policie.

Ndërkohë, Prokuroria e Tiranës ka ankimuar vendimin për “lirimin” nga burgu të Pajtim Agës dhe dërgimin e tij në shtëpi. Sipas Prokurorisë, Pajtim Aga duhet të ishte në brug bashkë me 6 të arrestuarit e tjerë të operacionit “Tranzit”, Edmond Rajta, Shkëlzen Nazari, Devis Mija, Marsida Piperi, Arjet Halilaj dhe Fatjon(Paulin) Dodaj.

Mirëpo, kur çështja ka shkuar në Gjykatën e Apelit, Prokuroria e Tiranës është tërhequr nga ankimimi dhe Gjykata s’ka pasur pse të marrë vendim, duke lënë fuqi vendimin e shkallës së parë që “çoi” në shtëpi Pajtim Agën. Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin e shkallës së parë më 13 tetor 2020.

Kujtojmë se Pajtim Aga dhe më herët është arrestuar dhe dënuar për trafikimin e një sasie kokaine, ndërkohë që vëllai i tij, Roberti ishte pjesë e përgjimeve të publikuara nga Bild.

Ai dyshohet se ka pasur rol aktiv në pazaret për blerjen e votave, ndërkohë që iu publikua dhe një bisedë ku i thoshte Saimir Tahirit se ishte ushtari i tij, raporton faxnews.

Ngjarja paraprake

Mësimdhënës e nxënës të shumtë me COVID-19, shkollat nuk mbyllen

Ngjarja e ardhëshme

COVID, 408 raste të reja dhe 4 viktima në 24 orët e fundit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian