Turqia vendos kompanitë crypto nën mbikëqyrjen e autoriteteve të pastrimit të parave dhe terrorizmit

Turqia vendosi platformat e tregtimit të kriptomonedhave në listën e kompanive të mbuluara nga rregullat për pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmin në një dekret të ri presidencial.

Rregullat e reja të cilat mbikëqyrjen hapësirën crypto do të hyjnë në fuqi menjëherë.

Muajin e kaluar banka qendrore e Turqisë ndaloi përdorimin e aseteve kriptografike për pagesa me arsyetimin e se transaksione të tilla janë të rrezikshme. Në ditët që pasuan dy platforma për tregtimin e kriptomonedhave ndaluan operacione dhe hyn nën hetim.

Një prej tyre, Thodex, çoi në arrestimin e gjashtë të dyshuarve të afërt me CEO e saj, Faruk Faih Ozer. Autoritetet Turke dyshojnë se ai fshihet në Shqipëri.

Raporte të ndryshonin tregonin se Ozer kishte marrë me vete 2 miliardë dollarë, por Ministri i Brendshëm i Turqisë Suleyman Soylu thoshte se kompania kishte një portofol prej 108 milionë dollarësh. /PCWorld Albanian

Ngjarja paraprake

Finalja e Evropa Ligës do të luhet në praninë e tifozëve

Ngjarja e ardhëshme

​Naim Ismaili uron gazetarët me rastin e Ditës botërore të lirisë së shtypit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian