Turqia shënon 75-vjetorin e UNESCO-s

Turqia sot shënoi 75-vjetorin e themelimit të Organizatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESCO), raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne vrojtojmë se Organizata (UNESCO) është vendosur të punojë për paqen në botë dhe zhvillimin e qëndrueshëm përmes arsimit, shkencës dhe kulturës”, thuhet në një deklaratë nga Ministria e Jashtme turke.

Duke kujtuar se Turqia është një nga 20 shtetet themeluese, ministria tha se Turqia përgëzon familjen UNESCO dhe rikonfirmon angazhimin ndaj idealeve dhe qëllimeve të UNESCO-s.

“Sistemi i Kombeve të Bashkuara ka qenë një nga shtyllat themelore të rendit pas Luftës së Dytë Botërore”, theksohet më tej.

“Këtë vit, Presidenca e Sesionit të 75-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara u mor përsipër nga ambasadori Volkan Bozkır dhe Presidenca e Konferencës së Përgjithshme të 40-të të UNESCO-s merret nga ambasadori Altay Cengizer”, theksoi ministria.

Ministria theksoi se Turqia, e cila po ashtu është anëtare e Bordit Ekzekutiv të UNESCO-s, po punon drejt sigurimit të paqes dhe stabilitetit, ndërsa mbështet çdo përpjekje për të adresuar sfidat globale, si dhe promovon përpjekjet për të eliminuar pabarazitë, si pjesë e politikës së saj të jashtme humanitare.

Agjencia e OKB-së me seli në Paris u krijua në vitin 1945 në Londër pas Luftës së Dytë Botërore... .

Ngjarja paraprake

KSI nuk rekomandon masa të reja restriktive

Ngjarja e ardhëshme

Jenniferi merr çmimin e merituar “Ikona e popullit”, dukja e saj do vëmendje

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian