Turqia “lufton” COVID-19 me 17 spitale të reja

Si pjesë e një programi të transformimit shëndetësor të nisur në 2003, numri i objekteve shëndetësore në Turqi është rritur së bashku me shumë politika që synojnë të ofrojnë cilësi më të mirë dhe shërbime të arritshme.

Gjatë shpërthimit të COVID-19, investimet shëndetësore u përshpejtuan dhe spitalet e reja u hapën në shumë provinca dhe rrethe gjatë 2020.

Në vitin 2020, një total prej 17 spitalesh u ndërtuan në nëntë provinca, për të ofruar shërbime shëndetësore pa ndërprerje.

Në këtë proces, të gjitha objektet mjekësore, veçanërisht spitalet e qytetit, të cilat shquhen me kujdesin e tyre intensiv dhe kapacitetet e shtratit, luajtën një rol aktiv në luftën e suksesshme kundër COVID-19.

Deri në fund të vitit 2021 pritet që të përfundojë ndërtimi i 54 spitaleve.

Të dhënat e Ministrisë Turke të Shëndetësisë tregojnë se një total prej 678 spitale janë ndërtuar në Turqi mes vitit 2003-2020.

Ngjarja paraprake

​9 vjet pa gjeneral Shaban Shalën

Ngjarja e ardhëshme

Greta Thunberg pasi mbushi 18 vjet: Më në fund jam e lirë, do të tregoj sekrete të errëta

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian