Turqia edhe me 217 vdekje të reja nga koronavirusi

Në Turqi, 217 vdekje të reja nga pasojat e COVID-19 janë konfirmuar që nga seksioni i fundit, shumica në një ditë që nga fillimi i pandemisë, tha sot ministri i Shëndetësisë, Fahretin Koca.

Ministri turk tha se numri i përgjithshëm i viktimave është 15.531, dhe se virusi korona është konfirmuar në mbi 1.5 milion njerëz në vend deri më tani, dhe 31.712 të tjerë që nga seksioni i fundit, raporton Reuters.

Për katër muaj, Ankaraja zyrtare përfshiu vetëm raste simptomatike në statistikat zyrtare, nga të cilat kishte 550.000 deri më tani, por që nga 25 nëntori, numri i pacientëve të rinj përfshin gjithashtu pacientë që nuk shfaqin simptoma të sëmundjes.

Në konferencën e sotme për shtyp, ministri Koca tha se Turqia pret dorëzimin e vaksinës së prodhuar nga kompania kineze Sinovak Bajotek në ditët në vijim, si dhe se është në negociata për blerjen e vaksinave të tjera në rast se paraqitet nevoja.

Ngjarja paraprake

Zgjedhjet lokale në Shtip, kandidati i TMRO-së, vazhdon fushatën

Ngjarja e ardhëshme

I bie të fikët protestueses, u shtir si motra e Klodjan Rashës! Qytetarët i japin i jep ndihmën e parë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian