“Turqia e përqendruar në teknologjinë e ardhshme”

Turqia po ndjek nga afër teknologjitë e ardhshme, me udhërrëfyes për zona të tilla si inteligjenca artificiale, shëndetësia dhe 5G tani të gatshme, tha ministri i Industrisë dhe Teknologjisë, Mustafa Varank, raporton Anadolu Agency (AA).

“Turqia do të mbështesë aktivitetet e kërkimit dhe zhvillimit (R&D) dhe zhvillimit të produktit (P&D) me një pako të re duke filluar sot”, tha Varank në Samitin e Ekonomisë Uludag, një ngjarje e madhe e ekonomisë ndërkombëtare.

Sipas kësaj pakoje, ndërmarrjet do të përfitojnë nga mbështetja deri në 6 milionë lira turke (rreth 755 mijë dollarë), shtoi ai.

Ngjarja dy ditore, me Stambollin që është vend pritës këtë vit për shkak të pandemisë në vendpushimin dimëror të Bursës, filloi dje si fizikisht ashtu edhe virtualisht me temën “A jemi gati për botën e re?”.

I organizuar nga revistat turke “Capital” dhe “Ekonomist” që nga viti 2012, samiti përqendrohet në industri, tregti, prodhim, financa, energji, bujqësi dhe teknologji.

Varank nënvizoi se nën politikën e saj të teknologjisë, Turqia i jep përparësi infrastrukturës industriale të planifikuar.

Ai tha se Turqia ka 325 zona të organizuara industriale.

Duke prekur projektin e automjeteve elektrike të Turqisë, TOGG, ai theksoi se automjeti i saj i parë do të prodhohet në fund të vitit të ardhshëm... .

Ngjarja paraprake

​Ky është lojtari 19 vjeçar i Lazios që humbi jetën në aksident

Ngjarja e ardhëshme

Fjolla Morina dënohet me 6 vite burg

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian