Turqia ashpërson masat pas rritjes së rasteve me coronavirus

Turqia ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin gjatë fundjavës në një festë kombëtare të premten, pasi ajo përballet me një numër në rritje të njerëzve të infektuarve me coronavirus.

Një deklaratë nga ministria e brendshme tha se bllokimi do të fillojë të enjten në mbrëmje dhe do të përfundojë të hënën në mëngjes.

Turqia ka regjistruar nivele rekord të infeksioneve dhe vdekjeve që nga lehtësimi i kufizimeve të coronavirusit në fillim të marsit.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan e vuri vendin nën një bllokim të pjesshëm më 13 prill, i cili përfshin një shtetrrethim të zgjatur në mbrëmje gjatë ditëve të javës, kthimin e orëve në internet dhe ndalimin e udhëtimeve jo thelbësore në distanca të gjata.

Qeveria turke ka fajësuar numrin në rritje të varianteve për numrin në rritje të njerëzve të infektuar. 

Ngjarja paraprake

Fillon Samiti i Klimës ku marrin pjesë 40 liderë botërorë të ftuar nga SHBA-ja

Ngjarja e ardhëshme

Zaev: Të vazhdojmë t’i respektojmë masat antiCovid

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian